W Krakowie (i nie tylko) – rok 2012/2013

POKiN w sprawie Krzyża Niepodległości i Orła Białego

Posted by jw w dniu 2 sierpnia 2012

Listy

Porozumienia Organizacji

Kombatanckich i  Niepodległościowych

w Krakowie

Kraków, 2 sierpnia 2012

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Pan Bronisław Komorowski

Dotyczy: rozpoczęcia nadawania odznaczeń Orderu Krzyża Niepodległości.

Szanowny Panie Prezydencie !

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się do Pana z prośbą o rozpoczęcia nadawania Orderu Krzyża Niepodległości w możliwie najkrótszym czasie.

Stosowna ustawa została uchwalona przez sejm RP na posiedzeniu 5 sierpnia 2010 roku, a wkrótce podpisana przez Pana i weszła w życie 9 września 2010 roku.

Ten Order to nagroda dla wszystkich, którzy w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując służbę ponad wymaganą miarę położyli zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.

W Porozumieniu uczestniczy szereg organizacji kombatanckich takich jak Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Kadeci II RP-Żołnierze AK, Stowarzyszenie „Szare Szeregi” AK, Zrzeszenie „WiN”, których członkowie spełniają wszystkie kryteria otrzymania Orderu Krzyża Niepodległości klasy I lub II. Najmłodsze z tych osób dobiegają osiemdziesięciu lat, a większość liczy około dziewięćdziesięciu i więcej.

Ponieważ jest to wiek bardzo zaawansowany, wskazane byłoby jak najszybsze rozpoczęcie nadawania Orderu. W każdym roku wielu kombatantów odchodzi na Wieczną Wartę, a liczba pozostałych zmniejsza się w zastraszającym tempie. Uważamy, że wszystkim nam powinno zależeć na uhonorowaniu tych, którzy w godzinach próby nie zawiedli i z narażeniem życia walczyli o niepodległość wyznaczając wzorce zachowań patriotycznych. Niestety, przez blisko dwa lata nikt nie został odznaczony.

Nie ma żadnych uczciwych, merytorycznych przesłanek, które by to usprawiedliwiały. Fakt, że wśród obrońców Ojczyzny są głównie osoby ze środowisk patriotycznych i prawicowych, a nie z lewicowych nie powinien Pana Prezydenta powstrzymywać przed rozpoczęciem procedury nadawania Orderów Krzyża Niepodległości. Jak Pan sam wielokrotnie podkreślał, jest Pan Prezydentem wszystkich Polaków, a nie tylko tych otrzymujących świadectwa moralności od „Gazety Wyborczej”. Środowiska lewicy, których protoplaści poszli na pełną współpracę z Sowietami i uczestniczyli w mordowaniu Żołnierzy Niezłomnych muszą się pogodzić z tak drobną przecież niedogodnością jak niebycie odznaczanym.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych apeluje do Pana Prezydenta w imieniu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i cywilów biorących udział w drugiej konspiracji o bezzwłoczne rozpoczęcie nadawania Orderów Krzyża Niepodległości osobom spełniającym kryteria ustawy. Prosimy również o udzielenie odpowiedzi na nasz list.

Sekretarz Porozumienia Przewodniczący Porozumienia

Edward Wilhelm Jankowski Krzysztof Bzdyl

W sprawie Orderu Orła Białego dla płk. Ryszarda Kuklińskiego

Kraków, 2 sierpnia 2012

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie ze smutkiem przyjmuje decyzję Kapituły Orderu Orła Białęgo o niewystępowaniu przez nią do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o nadanie najwyższego odznaczenia, jakim dysponuje niepodległa Rzeczpospolita jednemu z największych bohaterów w najnowszej historii Polski – śp. pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu.

Z takim wnioskiem nasze Porozumienie zwracało się do kolejnych prezydentów RP od dnia śmierci płk. Kuklińskiego (11 lutego 2004 roku). Po raz ostatni prosiliśmy o to w czerwcu br., sugerując jako najlepszą datę Święto Żołnierza 15 Sierpnia.

Nadal uważamy nasz apel do obecnej głowy państwa za aktualny, ponieważ to Prezydent RP ma ustawowe prawo nadawania tego Orderu, a Kapituła jest dla niego ciałem doradczym, z którego opinią może, ale nie musi się zgadzać.

Zdaniem wielu środowisk patriotycznych w Polsce postawa płk. Kuklińskiego, któryz narażeniem życia własnego oraz rodziny podjął się z patriotycznych pobudek oraz w zgodzie z honorem oficerskim samotnej misji przeciw sowieckiemu imperium zła i w obronie światowego pokoju godna jest uhonorowania Orderem Orła Białego.

Dlatego też raz jeszcze proszę Pana Prezydenta o podjęcie proponowanej przez nasze Porozumienie decyzji. Będzie ona dobitnie świadczyć o Pańskim stosunku do PRL i o tym, jak traktuje Pan imponderabilia narodowe.

dr Jerzy Bukowski hm

rzecznik POKiN

były reprezentant prasowy

płk. Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Bartoszewski przeciw bohaterom

Chcę jeszcze raz wrócić do bulwersującej sprawy, jaką jest dla wielu środowisk patriotycznych w Polsce informacja o tym, że Kapituła Orderu Orła Białego postanowiła nie rekomendować Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu wniosku Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie o uhonorowanie najwyższym odznaczeniem Rzeczypospolitej śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Obrady Kapituły są tajne, nie wiadomo więc, czy ta decyzja zapadła jednogłośnie, a jeśli nie, to kto był za wnioskiem POKiN, a kto przeciw. Przypomnę, że w skład wysokiego gremium wchodzą – oprócz Prezydenta RP jako Wielkiego Mistrza – cztery osoby: Władysław Bartoszewski, Aleksander Hall, Krzysztof Penderecki i profesor Henryk Samsonowicz.

Chętnie poznałbym opinię każdego z nich na temat płk. Kuklińskiego i niniejszym zachęcam członków Kapituły do publicznego zabrania głosu w tej sprawie.
Szczególnie interesuje mnie zdanie ministra w Kancelarii Premiera Donalda Tuska – Władysława Bartoszewskiego, który jest nestorem szacownego grona doradczego Prezydenta Komorowskiego i pełni w nim funkcję Kanclerza. W tym kontekście pragnę przypomnieć pewne wydarzenie z 2006 roku, kiedy ówczesny Prezydent RP śp. profesor Lech Kaczyński postanowił zaliczyć w poczet kawalerów OOB dwóch wielkich bohaterów Armii Krajowej, zamordowanych przez sowiecki reżim powojennej Polski: generała Emila Fieldorfa-Nila i rotmistrza Witolda Pileckiego.

Oto co pisała wtedy „Rzeczpospolita”:
„Generał Fieldorf, jako jedyny dowódca Armii Krajowej, jeszcze nigdy nie został odznaczony, a rotmistrz Pilecki otrzymał tylko Krzyż Komandorski – tłumaczy podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lena Dąbkowska-Cichocka. – Prezydent żywi dla obu bohaterów ogromny szacunek i rozważał udekorowanie ich Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, ale w ostatniej chwili uznał, że to za mało.

Zgodnie z procedurą wniosek prezydenta powinna zaopiniować kapituła Orderu Orła Białego, w której skład wchodzą prof. Władysław Bartoszewski, prof. Bronisław Geremek, były premier Tadeusz Mazowiecki oraz prof. Krzysztof Skubiszewski.

Tym razem jednak kapituły nie zapytano o zdanie. – Prezydent może przyznać order bez tych opinii – wyjaśnia Dąbkowska-Cichocka. – Poza tym nie było czasu. Udało mi się porozmawiać tylko z sekretarzem kapituły prof. Bartoszewskim, który nie odmawiał zasług obu bohaterom, ale był sceptyczny co do przyznania orderu.

Dlaczego? Minister Dąbkowska-Cichocka powiedziała nam, że prof. Bartoszewski obawia się, iż precedensowa decyzja o pośmiertnym odznaczeniu obu bohaterów otworzy możliwość wywierania nacisków w sprawie kolejnych kandydatur.”

Pamiętam ówczesne oburzenie kombatantów i działaczy niepodległościowych, którzy nie mogli zrozumieć, że doskonale znający przecież z autopsji najnowszą historię Polski były więzień niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, a następnie boleśnie prześladowany za czasów PRL opozycjonista miał wątpliwości co do odznaczenia OOB ochotnika do tego obozu i dowódcy organizacji „NIE”.

Nie wiem, jakie stanowisko zajął Władysław Bartoszewski w dyskusji nad zasługami płk. Kuklińskiego, ale jego zachowanie sprzed 6 lat dobitnie świadczy o tym, że skoro już wtedy nie podobało mu się pośmiertne odznaczanie bohaterów polskiej niepodległości, to być może i teraz jest przeciwny spłacaniu przez III Rzeczpospolitą honorowego rachunku za epokę PRL.

Na koniec przypomnę, że Prezydenta RP nie wiąże opinia Kapituły, może on więc przyznawać Order Orła Białego bez jej rekomendacji. Dlatego nadal aktualny jest apel POKiN do Bronisława Komorowskiego, aby uhonorował w ten sposób w Święto Żołnierza 15 Sierpnia śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego – jednego z największych bohaterów w polskiej historii drugiej połowy XX wieku.

dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich
i Niepodległościowych w Krakowie
były reprezentant prasowy płk. Ryszarda Kuklińskiego

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: