W Krakowie (i nie tylko) – rok 2012/2013

„Dziennik Polski” nie zachował się jak trzeba – list do redaktora naczelnego

Posted by jw w dniu 19 września 2012

Dziennik Polski” nie zachował się jak trzeba

list do redaktora naczelnego

 

Kraków, 19 września 2012 r

 

Redaktor Naczelny Dziennika Polskiego

Pan Marek Kręskawiec

 

Szanowny Panie Redaktorze,

 

We wtorkowym numerze Dziennika Polskiego (18 września 2012)  zauważyłem krótki tekst „Inka ‚ w parku Jordana,  który jednak mnie zasmucił,  bo pokazuje, jak spada poziom gazetowego dziennikarstwa. 

Wydarzenie miało miejsce w niedzielę, a tekst w DP dopiero we wtorek,  mimo że było to znaczące wydarzenie w życiu miasta. Ani słowa o tłumach krakowian w Parku Jordana – było ponad 1000 osób, setki zajęły miejsca siedzące, setki stały  przez cały okres bardzo sprawnie zorganizowanej , ale trwającej ponad 2 godziny uroczystości. Nie była to krótka uroczystość ( jak czytamy w DP)  lecz piękna, kolejna  uroczystość patriotyczna zorganizowana perfekcyjnie (opinia powszechna !)  przez Prezesa Towarzystwa Parku im. dra H. Jordana – Kazimierza Cholewę, której towarzyszyło odsłonięcie pomnika pięknej postaci tamtych czasów.

Na pomniku ‚Inki’ widnieje napis – ‚zachowałam się jak trzeba’,   bo tak ta dziewczyna się zachowała i może być wzorem dla  innych. Niestety wobec tej pięknej uroczystości DP nie zachował się jak trzeba. O tym świadczy tekst, a na zamieszczonym jedynym zdjęciu jakby ocenzurowano córkę gen. W. Potasińskiego – Aleksandrę – jedną z trzech osób odsłaniających pomnik ‚Inki’. 

Ani słowa w tekście DP, że była to uroczystość poświęcona  ofiarom  agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r. Czyżby w DP stosowano zapisy na  historyczne fakty niewygodne dla obecnej poprawności politycznej ?

O rocznicy agresji mówił płk. Marek Szczudliński – przedstawiciel dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego, ale w DP – cisza !  Przemówienia Pana pułkownika można wysłuchać, i tłumy krakowian obecnych na uroczystości można obejrzeć na fotoreportażach zamieszczonych na stronach internetowych m.in.

Pomnik “Inki ” – Danuty Siedzikówny, która w okresie instalacji systemu komunistycznego zachowała się jak trzeba został odsłonięty w Patriotycznym Parku Jordana w Krakowie 16 września 2012 r.

https://wkrakowie2012cd.wordpress.com/2012/09/16/pomnik-inki-danuty-siedzikowny-odsloniety-w-patriotycznym-parku-jordana-w-krakowie/

Patriotyczna uroczystość w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę  17 września 1939 r., Park Jordana, Kraków, 2012-

https://wkrakowie2012cd.wordpress.com/2012/09/17/patriotyczna-uroczystosc-w-rocznice-agresji-sowieckiej-na-polske-17-wrzesnia-1939-r/

W hołdzie ‘Ince’ – sanitariuszce z AK , która zachowala się jak trzeba

https://wkrakowie2012cd.wordpress.com/2012/09/18/w-holdzie-ince-sanitariuszce-z-ak-ktora-zachowala-sie-jak-trzeba/

 

Te przytoczone fotorelacje,  zostały wykonane  nie przez zawodowych dziennikarzy, tylko przez amatorów  rzetelnego dziennikarstwa (choć innego typu). Okazuje się, że 15 -letni gimnazjalista może być dziennikarzem wnikliwym,  profesjonalnym, bo pokazującym jak  naprawdę wygląda rzeczywistość. 

Kadry dziennikarskie zatem są – ale brak jest rzetelnego dziennikarstwa ! To zastanawia.

Wcześniejsze   uroczystości patriotyczne organizowane w Parku Jordana, przy okazji odsłaniania  kolejnych pomników  Galerii  Wielkich Polaków XX wieku,  były o wiele lepiej relacjonowane/dokumentowane  w DP . Widać jak spada poziom ulubionego przez krakowian pisma. 

A miało być inaczej, o czym Pan redaktor mówił w tym roku  np. w Klubie Wtorkowym  co zarejestrowałem rzetelnie,  choć sprzętem nieprofesjonalnym. ( Jaka przyszłość Dziennika Polskiego http://wkrakowie2012.wordpress.com/2012/04/04/w-klubie-wtorkowym-jaka-przyszlosc-dziennika-polskiego/).

Dziennikarstwo tworzą przede wszystkim ludzie,  a sprzęt jest co prawda b. ważny, ale jednak drugorzędny. Najlepszym sprzętem można robić kompromitującą robotę co np. widać w materiale Gazety Wyborczej (Park Jordana: odsłonięto pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,12496771,Park_Jordana__odslonieto_pomnik_Danuty_Siedzikowny.html).

Niedobrze by było aby DP staczał się do takiego poziomu.

Chciałbym wyrazić nadzieję, nie tylko swoją, aby Dziennik Polski wrócił do dawnego poziomu  i zrehabilitował się m. in.  bardziej profesjonalnymi relacjami z uroczystości w Parku Jordana, jakie są w kolejnych latach planowane przez  Prezesa Towarzystwa p. Kazimierza Cholewę – godnego następcę dr Henryka Jordana.

Dobrze jest się opierać na dobrych wzorcach,  czego i Redakcji Dziennika Polskiego życzę. 

Z poważaniem

Józef Wieczorek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: