W Krakowie (i nie tylko) – rok 2012/2013

W sprawie hymnu narodowego w szkołach

Posted by jw w dniu 1 kwietnia 2013

O szacunek dla narodowych imponderabiliów

 

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie popiera propozycję wprowadzenia obowiązku rozpoczynania każdego nowego tygodnia nauki w szkole od wykonywania hymnu narodowego, wysuniętą przez posłankę Prawa i Sprawiedliwości Dorotę Arciszewską-Mielewczyk oraz Marcina Horałę z Fundacji Republikańskiej w liście do ministra edukacji narodowej.

Jednym z elementarnych składników wychowania patriotycznego dzieci jest przekonanie ich, że znajomość słów hymnu i umiejętność zaśpiewania go w godnej postawie stanowi obywatelski obowiązek, podobnie jak oddawanie szacunku godłu narodowemu, fladze państwowej i sztandarom.

Podzielamy wyrażoną w liście do MEN opinię, „iż sytuacja w której większość polskich obywateli nie zna całości polskiego hymnu, a znacząca część nie jest nawet w stanie poprawnie wymienić jego tytułu czy przytoczyć choćby treści refrenu to kompromitacja polskiego system edukacji”.

Uważamy, że lepiej byłoby jednak, aby w trakcie rozpoczynającego tydzień nauki apelu Mazurek Dąbrowskiego był śpiewany, a nie recytowany. Słów i melodii należy uczyć na lekcjach (np. języka polskiego), podczas których powinno się również przekazywać zasady zachowania wobec godła, flagi państwowej i sztandarów.

Nasze Porozumienie ma nadzieję, ze Ministerstwo Edukacji Narodowej odniesie się ze zrozumieniem do tej cennej inicjatywy i zaleci jej wdrożenie we wszystkich polskich szkołach.

Przewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich

i Niepodległościowych w Krakowie

dr Jerzy Bukowski hm

POLSKI HYMN NARODOWY

http://www.mazurekdabrowskiego.pl/

List do MEN w sprawie hymnu narodowego

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: